Marketings.digital – digitālā mārketinga praktiskā puse

Jauns gads – jaunas iespējas apgūt digitālā mārketinga praktisko pusi. Šim nolūkam izveidoju jaunu lapu https://marketings.digital

Mērķis ir apkopot dažādu praktisku informāciju saistītu ar digitālo mārketingu, lietotāju pieredzi, web dizainu un izstrādi, hostingu un citām tēmām. Te var atrast gan pavisam tehniskus rakstus, piemēram, par DNS hostingu vai par CDN izmantošanu ātrākai lapas ielādei, kā arī vienkāršākas un ikdienas lietotājam noderīgas prasmes kā online foto redaktors iPiccy.com vai uzzināt par Mozello.lv izmantošanas priekšrocībām un trūkumiem.

Jaunākajiem rakstiem līdzi varēs sekot FB lapā Marketings.digital. Šobrīd tur nav salikti visi daudzie raksti, bet tikai daži.

Šobrīd lapā tie ir teju 30 raksti, bet tuvākajā laikā noteikti papildināsies, arvien tas ir tikai neliels ieskats plašajā, daudzveidīgajā un krāsainajā DM un UX pasaulē (labi, labi, ne viss tur ir ļoti krāsains un košs). Droši varat rakstīt privāti vai komentāros norādīt, kādi vēl praktiski jautājumi jūs urda un kur meklējat atbildes – varbūt būs kādi gatavi materiāli, varbūt tas pamudinās mani sagatavot jaunu saturu.

Digitālais mārketings strauji mainās, tādēļ arī zināšanām un šiem materiāliem ir vērtība, kad tos izmanto – kāds iemācīsies ko jaunu, kādam tā būs kārtīga atkārtošana un jaunas perspektīvas. Izmantojiet, lieciet lietā, iegūstiet no tā!

No bloga īpaši vēlētos izcelt vienu rakstu – par mērķauditoriju definēšanu. Ļoti bieži saskaros ar izaicinājumu, ka organizācijai ir ļoti aptuvena nojausma par mērķauditorijām un auditorijas vajadzībām, ko sagaida no tām. Ikvienam, kurš plāno vai jau šobrīd īsteno reklāmas, mārketingu vai komunikāciju kopumā, ir vērts padomāt: kam un kādēļ es īstenoju šo komunikāciju, varbūt tā tomēr nav pietiekami efektīva un izvirzīto mērķi nesasniedz?

Otrs īpaši izceļamais raksts – video par Google Search Console – bezmaksas rīks, kuru noteikti ir iespējami ātri jāpieslēdz (ja tas vēl nav izdarīts), lai iegūtu visu svarīgāko informāciju par savu web lapu Google meklēšanas rezultātu kontekstā. Pat ja sākotnēji pieredzes nav, lai dati sāk krāties un vēlāk jau būs dati, kurus analizēt.

Lai Jaunais gads profesionālajā izaugsmē ikvienam atver tikai pozitīvas pārmaiņas – ja arī notiek kaut kas ne pārāk lādzīgs, tad atliek vien atcerēties, ka motivētiem cilvēkiem tas ir tikai uz labu, jo acīmredzot priekšā gaidāmi citi, daudz ievērojamāki izaicinājumi un virsotnes, kuras sasniegt!
Kā arī īpaši digitālā mārketinga un produkta dizaina veidotājiem novēlējums: neiemīlēties risinājumā, bet vairāk iemīlēt problēmu! Lai cik ačgārni tas neskanētu – tas ļauj vairāk atcerēties tik svarīgo lietu, ka mēs neesam lietotāji!

Priecīgus Ziemassvētkus!

Ziemassvētku sajūtu radām mēs paši – nodomāja Koroņevski, uzlocīja piedurknes, izveidoja šo nelielo animāciju. Šogad mēs īpašāk atbalstām Ziedot.lv aktivitāti, lai palīdzētu diviem smagi slimiem bērniem: http://bit.ly/2Qe1lDA Šī palīdzība nekad nebūs par maz.

Prieks, ka pēdējos gados arvien vairāk gan šajā svētku laikā, gan arī ikdienā domājam un atbalstām citus, kuriem tas ir tik vajadzīgs. Tādēļ arī šajos svētkos ar video sveicienu aicinām ikvienu veltīt laiku un arī materiālu atbalstu līdzcilvēkiem. Lieku reizi atgādināt, ka valsts esam arī mēs paši

Priecīgus mums visiem Ziemassvētkus un laimīgu, gaišām domām un darbiem piepildītu Jauno 2020.gadu!ni

Video

Ilustrācija: wisanu_nuu / FreePik
Animācija & web: Edgars
Audio izvēle: Solvita
“Arī gribu darīt” asistente: Kate

Blackwell’s Books un BetterWorldBooks: grāmatas ar bezmaksas piegādi

Tiem, kuri ir uzticīgi drukātām grāmatām, lieti noderēs praktiska informācija, kur vēl līdzās Amazon un BookDepository, vēl var iegādāties grāmatas angļu valodā par labām cenām un bezmaksas piegādi. Šajā rakstā pastāstīšu vairāk par divām lieliskām iespējām: Blackwell’s Books (Lielbritānija) un BetterWorldBooks (ASV/Lielbritānija).

Blackwell’s Books: bezmaksas piegāde, 10+ miljoni piedāvājumu

Pirms pāris mēnešiem kāds Bookstores.app lietotājs ieteica līdz šim man nezināmu Lielbritānijas grāmatu veikalu Blackwell’s Books, kas piedāvā plašu grāmatu izvēli un bezmaksas piegādi teju visā pasaulē, protams, arī uz Latviju. Pirmkārt, salīdzināju cenas ar ierastajiem BookDepository un Wordery veikaliem (arī bezmaksas piegāde) un sapratu, ka bieži vien Blackwell’s Books nodrošina 10-15% lētāku grāmatu cenu. Otrkārt, nācās pašam pārbaudīt, kā darbojas šis veikals, kāda ir piegāde un citi ierastie jautājumi. Rezultātā atzinu par labu esam un tagad lielākoties iepērkos tieši šajā grāmatu e-veikalā un tas pēc klienta ieteikuma ir pievienots arī Bookstores.app grāmatu cenu salīdzināšanas aplikācijai (Android un iOS).

Blackwell’s vēsturiski ir akadēmisko grāmatu tirgotājs ar ļoti ilgu vēsturi, tomēr nesen izlēmuši paplašināt online tirgojamo grāmatu piedāvājumu. Lai arī Trustpilot atsauksmes nav pārāk iepriecinošas un ir diametrāli pretējas, man problēmas ne reizi nav bijušas un arī aplikācijas lietotāji nav sūdzējušies, tieši otrādi – esmu novērojis, ka atsevišķi klienti regulāri izvēlās tieši Blackwell’s Books, tas nozīmē, ka ar kvalitāti ir apmierināti.

Piedāvājumā ir vairāk kā 10 miljoni grāmatu, kā arī ir atsevišķa sadaļa tieši galda spēlēm. Papildus var izcelt arī dāvanu un rakstāmpiederumu sadaļu, kur var atrast dažādas idejas dāvanām.

Piegāde

Grāmatu izsūta 1-3 darba dienu laikā, grāmatas piegāde uz Latviju ilgst 2-3 nedēļas. Iepakojums ir kārtīgs un katra grāmata tiek izsūtīta atsevišķi, ja vien neiegādājas vairākas vienādas. Grāmatas ir kārtīgi iepakotas. Ja rodas jautājumi, kāda aizķeršanās, ļoti noder mājaslapā izvietotais čats, kurā visātrāk var sazināties ar klientu atbalstu un visu atrisināt. Ne visi grāmatu veikali nodrošina šādu iespēju.

BetterWorldBooks: lietotas un jaunas grāmatas

Ja man ir vajadzīga kāda vecāka grāmata, kura var būt arī lietota, šī ir mana pirmā pietura, kur ieskatīties – betterworldbooks.com. BetterWorldBooks ir drīzāk dēvējama par labdarības organizāciju: lietotās grāmatas tiek iegūtas no bibliotēkām, no dažādiem ziedošanas punktiem, savukārt iegūtā peļņa tiek izmantota lasītprasmes attīstībai daudzviet pasaulē. Šajā grāmatu veikalā atradīsiet vairāk kā 12 miljonus lietotas un jaunas grāmatas. Jaunas grāmatas visbiežāk ir dārgākas kā citos veikalos ar bezmaksas piegādi, bet vienmēr ir vērts salīdzināt un visērtāk to ir darīt pēc ISBN numura.

Bezmaksas piegāde visām grāmatām

BetterWorldBooks nodrošina bezmaksas piegādi uz Latviju un kopumā uz vairāk kā 200 valstīm, līdz ar to grāmatu varat nosūtīt arī draugam kādā attālā valstī. Noliktavas atrodās ASV un Lielbritānijā, izvērtējot grāmatas pievērsiet uzmanību tam, ja vēlaties grāmatu saņemt ātrāk. Pieredze rāda, ka no Lielbritānijas grāmatas tiek atsūtītas ~ 2 nedēļu laikā, no ASV ~ 3 nedēļu laikā.

Kad grāmata tiek izsūtīta saņemsiet patiešām interesantu e-pasta vēstuli – reti gadās saņemt automātiskos e-pastus, kurus ir tik aizraujoši lasīt, bet vairāk neko neatklāšu – pasūtiet, saņemsiet un tad jau redzēsiet!

Īpašie piedāvājumi

Bieži tiek rīkotas akcijas un ir vērts sekot tām līdzi. Piemēram, šobrīd norisinās akcija – pērkot vismaz 3 lietotas grāmatas, pielietojiet kodu DAD19 un iegūsiet 20% atlaidi. Ar atlaižu kodiem ir izdevies iegūt labas grāmatas ar visu piegādi tikai par pāris dolāriem, kuras jaunas Bookdepository vai Amazon maksā krietni lielāku naudu.

Vēl patstāvīgas atlaides var meklēt sadaļā “Clearance sale”, izvēlieties vajadzīgo kategoriju un aplūkojiet zemākas cenas piedāvājumus.

Grāmatu iepakojums no BetterWorldBooks

Mācības pieaugušajiem, maksājot tikai 10%

Papildināts: 22.09.2020. Šodien ir sākusies pieteikšanās 5.kārtas klātienes apmācībām. Visa informācija: https://macibaspieaugusajiem.lv Zemāk publicētais raksts ir par iepriekšējo kārtu 2019.gada vasarā.

Jau 4. reizi tiek izsludināta pieteikšanās pieaugušo mācībām ar ievērojamu līdzfinsējumu no Eiropas Savienības fondiem un valsts, sedzot mācību maksu 90% apmērā un atlikušie 10% ir strādājošā līdzmaksājums. Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri. Šajā rakstā apkopoju, manuprāt, svarīgākās lietas par šīm mācībām – vairāk raugoties no digitālā mārketinga un saistīto IT nozaru puses, jo tās man ir tuvākas profesionālā jomā.

Programmēšana, personas datu aizsardzība, digitālais mārketings, IT drošība, grafiskās datorprogrammas, IT un biznesa projektu vadība, digitālās prasmes, dizaina domāšana, datu analīze, Google Ads un daudzas citas – kopumā gandrīz 800 programmas (arī ārpus IT), kuras piedāvā 82 mācību iestādes visā Latvijā. Tālrunī navigācija nav pārāk ērta, informācija ir daudz, grūti izkārtot, tādēļ datora pārlūkot piedāvājumus ir krietni ērtāk.

Visas mācību programmas var skatīt mājaslapā MācībasPieaugušajiem.lv, tur arī notiek pieteikšanās izvēlētajai mācību programmai, izmantojot Latvija.lv autorizāciju.

Rūpīga izvēle

Mācību programmu skaits ir liels, izmantot šo iespēju mūžā var tikai vienreiz – izvēle ir jāizdara rūpīgi. Zemāk apkopoju dažas svarīgas lietas, kurām ir vērts pievērst uzmanību.

Vairāki pieteikumi, vēlāk pieņemt lēmumu par vienu. Pieteikties var vairākām mācību programmām, pēc pieteikšanās beigām (28.jūnijs) izvērtēs, kuras grupas varēs nokomplektēt, tad arī varēsiet pieņemt gala lēmumu. Izvēle ir jāizdara rūpīgi, jo piedalīties un pabeigt šīs mācības var tikai vienreiz. Ja kaut kādu iemeslu dēļ kursi netiek pabeigti, tad nākamreiz kursiem var pieteikties pēc ilgāka laika – šo informāciju vairs precīzi neatrodu, bet tas bija jaunums šajā 4.kārtā, lai cilvēki neizmanto iespēju nepabeigt un turpināt atkal jau citus kursus.

Mācību ilgums un saturs. Salīdzinot piedāvātos mācību kursus, ir vērts izvērtēt gan mācību programmas, priekšmetus, kuri tiks pasniegti, kā arī klātienes stundu skaitu. Atsevišķas mācību programmas norāda, piemēram, 80 akadēmiskās stundas, bet iedziļinoties var redzēt, ka puse ir tālmācība un otra puse klātienē. Izskatiet mācību aprakstus, lai izvērtētu, kādas tieši tēmas tiks skatītas, lai vēlāk nav vilšanās.

Mācību norises laiki. Paredzēts, ka mācības sāksies jūlijā, daži mācību nodrošinātāji sāks augustā, par to iepriekš ir vērts pavaicāt izvēlētajai mācību iestādei, lai saskaņotu tomēr mācības ar vasaras plāniem. Arī mācību norises laiku ir vērts pavaicāt, vai ir paredzētas brīvdienu grupas vai nodarbības notiks vakaros.

Kādēļ es iesaku mācības pieaugušajiem?

Izmaksas. Mācību kursi ir cenu ziņā pieejami, jo 90% nodrošina ES fondi un valsts. Salīdzinot izmaksas, par šādu pilnu cenu varat iegūt vairāku dienu kursus labākajā gadījumā kā alternatīvu. Piemēram, digitālā mārketinga kursi (80 akadēmskās stundas) izmaksās 36 EUR, savukārt par tādu pašu summu var pieteikties arī biznesa projektu vadībai – 150 akadēmiskās stundas. Ievērojami, piekritīsiet? Kursu izmaksas var atšķirties katrā mācību iestādē – ir īsāki un lētāki kursi, ir mazliet dārgāki. Protams, papildus nāksies parēķināt izmaksas, kuras veido mācību norises vieta – transports, autostāvvietas, kafija (dažkārt daudz kafijas).

Aci pret aci. Tehnoloģijas maina mūsu mācību paradumus, tomēr nemainīgi klātienes mācības ir lielisks veids, kā iegūt praktiskas zināšanas darbā ar citiem kursu dalībniekiem, uzdot praktiskus jautājumus pasniedzējiem, kuri var izvērtēt tieši konkrēto situāciju vai sniegt vērtīgas norādes, kā rīkoties turpmāk. Dažkārt pietiek vien ar nelielu pamudinājumu, neapstāties, turpināt, nepadoties…

Jaunrade. Tā varētu vienā vārdā nodēvēt šo tik svarīgo ieguvumu. Pasniedzot digitālā mārketinga kursos pieredzēju, ka kopā sanāk cilvēki no dažādām nozarēm, viņus visus kopīgi vieno vēlme mācīties, neapstāties attīstībā, līdz ar to veidojas jaunas sinerģijas, inovācijas, jo zināšanas ienāk no dažādām pusēm. Veidojas jaunas biznesa iespējas, kontakti, satiekās dažādu paaudžu cilvēki, veidojas jaunas idejas.. Es varētu turpināt vēl un vēl, to noteikti vislabāk var raksturot tie, kuri paši ir piedalījušies un to piedzīvojuši.

Digitālā mārketinga mācības

Es pats būšu daļa no mācību centra MP digitālā mārketinga pasniedzēju komandas, tādēļ varu vairāk ieskicēt par šiem kursiem. Tajā ir divi atsevišķi digitālā mārketinga kursi: iesācējiem un ar priekšzināšanām. Vismaz šajā jomā tas risina problēmu, ka daļa auditorijas atsevišķas zināšanas apgūst no nulles, savukārt citiem tā ir jau gadiem zināma patiesība. Jāatzīst, ka digitālais mārketings strauji mainās, bet pamatlietas tik strauji nemainās. Visas 4.kārtā pieejamās digitālā mārketinga programmas var skatīt macibaspieaugusajiem.lv lapā – mācības norisinās arī ārpus Rīgas, var atrast sev tuvāko mācību norises vietu. Iepriekšējā 3.kārtā populārākais mācību kurss bija tieši digitālais mārketings.

Apstāties attīstībā nozīmē ierūsēt

Ikdienā, kad vien ir iespēja apgūstu jaunas lietas kādā no online kursiem, mans iecienītākais ir Skillshare, jo tur ir ļoti daudz dažādu kursu par fiksētu mēneša vai gada maksu, turklāt ir iespēja izmēģināt arī bezmaksas pirmos divus mēnešus. Ieinteresēja? Izmēģini gan. Diemžēl pats laika trūkuma dēļ nevarēšu izmantot iespēju apmeklēt mācības pieaugušajiem (vismaz kā klausītājam), bet tā ir iespēja, kuru iesaku katram, kurš to vēl nav darījis – mācību kursu cena ir pietiekami draudzīga un pieejama plaša mācību izvēle, lai ieguldītu savā attīstībā. Mana izvēle būtu projektu vadība ar Agile/Scrum un IT procesu pārvaldības labā prakse jeb ITIL, pēdējais gan ir vairāk vēsturiska interese, nevis praktiska vajadzība, jo ITIL kādreiz pats centos apgūt pirms daudziem gadiem, kad tā bija nepieciešamība.

Kā jau iepriekš rakstīju – šādai mācību iespējai ir arī daudzi papildus bonusi, bet katra paša rokās ir, cik daudz no tā visa paņemt. Izmanto šo iespēju un pastāsti arī citiem, kā arī tiekamies klātienē ar tiem, kuri izlems apgūt digitālo mārketingu mācību centra MP nodrbībās. Visu papildu informāciju meklējiet MācībasPieaugušajiem projekta mājaslapā.

Lietotāju pieredze: praktiskas apmācības 18.oktobrī

Arvien vairāk uzņēmumu apzinās labas lietotāju pieredzes (UX) nozīmi, vēlas uzlabot esošo un nākotnes produktu dizainu, jo tā var būt nozīmīga konkurences priekšrocība, turklāt mūsdienās klienti kļūst arvien prasīgāki. Turklāt šodien, 25. septembrī, ir Starptautiskā Interakcijas Dizaina diena, kuras mērķis ir parādīt, kā dizains var uzlabot mūsu ikdienu.

Daudz gadu garumā ir uzkrātas gan teorētiskas zināšanas, gan praktiska pieredze darbā ar saviem un klientu projektiem. Pienācis laiks ar šo pieredzi dalīties un tādēļ sadarbībā ar Latvijas Digitālo Ekspertu Biedrību 18.oktobrī visas dienas garumā vadīšu apmācības par lietotāju pieredzi – soli pa solim kopīgi iepazīsimies gan ar lietotāju pieredzes pamatiem, gan arī praktiski apgūsim un plānosim, kā pašiem novērtēt un uzlabot klientu apmierinātību un līdz ar to uzlabot biznesa rezultātus.Papildu informācija un pieteikšanās LDE.lv mājaslapā.

Ja savukārt digitālais mārketings un tā plānošana ir tēma, kura Tevi uzrunā – 31.oktobrī arī visas dienas praktiskās nodarbībās apgūsim, kā plānot un īstenot digitālā mārketinga aktivitātes.
Lasīt vairāk par kursu “Digitālā mārketinga plānošana“.

Atrasto dokumentu sērga Facebook

Iepriekš aplūkojām, kā izvērtēt Facebook “konkursiņu” lapas un kā nekļūt par spameri – par to iepriekšējā bloga rakstā. Facebook saturā nejauši ieklīdis paziņojums par atrastiem dokumentiem izveidoja krietnu iemeslu apskatīt vēl kādu problēmu (var to nodevēt par sociālu fenomenu): visbiežāk atrastu dokumentu publicēšana sociālajos medijos.

Kas notiek, ja “parasts” cilvēks atrod dokumentus, kur ir skaidri norādīts vārds, uzvārds, cita informācija? Cenšas sazināties ar īpašnieku vai vismaz nodot informāciju izdevējiestādei, kura var sazināties tālāk – visbiežāk tās ir dažādas apliecības, bankas kartes utm.

Diemžēl ko dara citi (neparastie cilvēki) – nofotogrāfē, ieliek sociālajos medijos, dokumenti izplatās pa pasauli, ieguļ dažādos meklētājos, arhīvos. Daži vismaz aizdomājas privātu informāciju kā personas kods “aizsmērēt”, bet arī tas nav pareizi.

Vaicāsiet piemēru – zemāk ir attēls, kas mani līdz galam piespieda uzrakstīt šīs rindas ar klusu saucienu – sāciet domāt! Šis sludinājums sasniedzis jau vairāk kā 3 600 (!) share, tā vietā lai diskrēti atrastu iespēju pateikt vajadzīgajam cilvēkam, kur atrodas dokumenti. Attēlu aizsmērēju, jo šis attēls jau ir guvis pietiekami lielu publicitāti. Varbūt pietiek publicēt kādu atrastu lietu, klāt pievienot fonam kādu reklāmu, web lapas adresi un sasniegšu lielas auditorijas ar šādu viral mārketinga pieeju : )

par-kartem-fb-piemers

Diez vai cilvēks, kurš pazaudējis dokumentus, vēlēsies publiski redzēt dokumentus pilnā apmērā, bet ja nu tomēr… Labāk nopublicēšu nevis vienu karti, bet visu maka saturu vai tehniskās pases abas puses (piemērs zemāk).

tehniska-pase

Ko darīt, ja ir atrasti dokumenti?

Visvienkāršāk ir sazināties ar pašu īpašnieku sociālos medijos, atrast kopīgus draugus, izmantot Google (varbūt izdodas atrast tālruni vai e-pastu) vai sazināties ar PMLP, banku, CSDD, skolu utml. Ja vēlas publicēt informāciju, tad bez nevajadzīgiem vizuāliem materiāliem – katrs pats zinās, kā izskatās viņa dokumenti un citiem nav vajadzīgas to redzēt. Ja nu vienīgi ir atrasti dokumenti uz ļoti populāra vārda, piemēram, Jānis Kalniņš, tad izvērtējot un neredzot citu iespēju var publicēt. Bet ja dokumenti ir ar personas kodu, tad atkal ir iespējas uzzināt īpašnieku, savukārt publiski nosaukt dzimšanas gadu vai datumu, bet nepublicēt pilnu personas kodu.

atrasta-karte

Varētu likties, ka jā – dažiem cilvēkiem tas šķiet pieņemami, viņi vēl nav sapratuši, kādas sekas tas var radīt. Bet tomēr līdzīgi kā konkursiņu gadījumā – cilvēki brīžiem atslēdz kritisko domāšanu un tik sāk pārpublicēt. (Arvien esmu šokā par šo 3600+ share, kas lēnām turpina augt). Acīmredzot cilvēku vēlme izrādīties, “palīdzēt”, uzburt drāmu ir lielais dzinulis šādi rīkoties. Nedariet tā, dariet savādāk – palīdziet tā, lai tiešām palīdzētu. Nevis radīt jaunas problēmas, izpaužot privātos datus.

(visi augstāk izvietotie piemēri ir “aizķēpāti” no manas puses, lai neturpinātu šo dokumentu izplatību tālāk.)

Citi raksti par šo tēmu:

Lietosim Facebook, domāsim kritiski: kā nekļūt par spameri
Rakstā uzziniet, kādēļ dalīšanās ar “konkursu” lapām neatnesīs cerēto veiksmi un kādēļ šādā veidā jūs veicināt krāpnieku aktivitātes. Izlasiet paši un iesakiet draugiem, lai tie neuzķeras un nekļūst par nevēlama satura izplatītājiem.

Ledus rudens bērzu krāsā. Piemiņai.

IMG_8578

Šodien ir pienācis mūsu kopīgā stāsta beigas – stāsts sākās pirms 13 gadiem skaistā 13.jūnija dienā – liekas tik nesen, bet vienlaikus tik sen. Jauns posms Ledus Lācenes (īsāk – Ledus) un mūsu dzīvē. Doma par šo ierakstu ir tapusi vairāku gadu garumā, pēdējos gadus jau domāju, kāda būs tā diena, kad nāksies šķirties. Ledum apsolīju uzrakstīt blogā par to, kāda mums viņa bija jauka un iedrošināt cilvēkus izvēlēties suņus no patversmes.

Continue reading