Palidosim? Ieteikumi ceļotājiem

Gatavošanās ceļojumam

Ryanair lētie lidojumi aviobiļetes Londona Stansteda nakšņošana lidostāSagatavošanās ilgumu (bagāža, biļetes, kartes u.c.) nosaka jūsu aktivitātes galapunktā un ceļojuma ilgums. Liela nozīme ir jūsu izvēlētajai bagāžai, cik tā būs liela. Mazāku somu pielocīt pat ir daudz grūtāk kā lielu, jo nākās rūpīgāk plānot, ko ņemt līdzi un bez kā tomēr var iztikt. Mana fototehnika, bez kuras nav neviena mana ceļojuma, aizņem lielu daļu bagāžas, tādēļ īpaši rūpīgi nākas pārdomāt visu pārējo. Vairāk par šo tēmu rakstīju iepriekš.

Lēto aviokompāniju savienotie ceļojumi bieži  ir ar nakšņošanu lidostās – lai to padarītu patīkamāku, daudzi ceļotāji līdzi ņem guļammaisu, kas  ir diezgan liels. Tā vietā iesaku līdzi ņemt piepūšamo matraci vai vismaz piepūšamo spilvenu (JYSK, cena no 1 Ls), kas neaizņem daudz vietas, bet var būt ļoti labs. Reiz piedzīvoju gadījumu, ka Stanstedas lidostā kāds puisis gulēja uz karsta radiatora – es gan nemāku teikt, kā viņš to varēja izturēt, jo es nevarēju ilgstoši pat kājas uz tiem noturēt. Neguliet uz plikas grīdas, palieciet zem sevis kādu jaku vai džemperi, lai neapsaldētos. Ja nav guļammaisa, tad gulēšana uz grīdas ir pēdējais risinājums, tādēļ iespējami laicīgi ierodieties lidostā ieņemt vietu gulēšanai. Guļot padomājiet par savu mantu drošību – neatstājiet nepiesietus neko viegli paņemamu, foto vai rokassomiņu, maisiņus. Drošības labad uzlieciet arī modinātāju, vēlams tuvu sev, lai pārāk neiztraucētu citus gulētājus un arī paši noteikti dzirdētu. Ap pl. 4-6 sāk rosīties agrie lidotāji un guļvietas sāk atbrīvoties. Ja jums lidojums ir vēlāk, ap šo laiku varat ērtāk iekārtoties un pasnaust vēl mazliet. Pirms nakšņošanas lidostā ievāciet informāciju par konkrētās lidostas gulēšanas īpatnībām, piemēram, Brēmenē lidosta naktī tiek slēgta, ap pusnakti lidostu izstaigā sargs ar suni un pārbauda biļetes. Brēmene ir salīdzinoši ērta, jo tur ir plati krēsli, kur tiešām var labi izgulēties. Šādu informāciju var ievākt gan ceļotāju forumos, domubiedru grupās, gan arī mājas lapā sleepinginairports.com

[ad name=”post-hotel”]

Pirms ceļojumiem izveidoju līdzi ņemamo lietu sarakstu, salieku to visu vienkopus un tad sāku izvietot mugursomā. Šis saraksts visbiežāk no ceļojuma uz ceļojumu paliek tas pats, tikai mazliet pamainās. Tieši dažādi sīkumi kā vadi, lādētāji ir lietas, kuras nākas izvietot somas kabatās, iespiest kaut kur starp drēbēm un tad bez saraksta un atzīmēšanas tajā netiec gudrs, vai šī lieta jau ir ielikta vai nē. Visrūgtāk ir gala mērķī saprast, ka kaut kas tomēr no saraksta ir palicis neielikts. Aizmirsti sīkumi un lidmašīnas salonā aizliegtas lietas kā naži, šķērītes, adatas, korķuviļķi ir nopērkami daudzviet Eiropā pieejamajos ķīniešu veikaliņos. Cenas ir tik mazas, ka nav žēl vēlāk arī izmest vai arī kādam uzdāvināt vairs nevajadzīgo korķu viļķi.

Kad ir izveidots saraksts un vienuviet sakrāmētas drēbes, tad vēlreiz rūpīgi izvērtēju, kuras drēbes kādās kombinācijās vilkšu – to visu nosaka ceļojuma mērķi: vai tas ir aktīvais tūrisms vai laiska gulēšana pludmalē. Aptuveni pa dienām izplānoju apģērba vajadzības, tas ļauj izvairīties no situācijas, kura saucās „paņēmu līdzi, izvadāju, bet ne reizi neuzvilku”. Ja brauciena galamērķī ir nepastāvīgi laika apstākļi, tad vajag būt gataviem dažādiem pavērsieniem, tas palielina līdzi ņemamo drēbju apjomu. Iesaku izvērtēt, cik daudz ir paredzēts apģērbu iegādāties uz vietas – iespējams, ka nevajag ņemt pārlieku daudz, piemēram, t-kreklus, ja tos var iegādāties kādā H&M vai CA veikalā par tīkamām cenām. Pilna, piebāzta soma turpceļā nozīmē, ka atpakaļceļā neko daudz vairs nepaņemt, tādēļ vislabāk turp ar pustukšu somu un atgriezties ar pilnu. Ceļojuma laikā mazākiem pirkumiem kā pārtikai ņemu līdzi auduma maisiņus, tie neaizņem daudz vietas, var salikt lietas, kuras mugursomā vairs neielien.

Paņemiet līdzi mazliet ēdamo. Ja nākas nakšņot lidostā, tas lieti noderēs, jo pārtika lidostās ir dārga, mājās saceptas siermaizītes, sulīgi augļi, žāvēti augļi vai rieksti iegūs pavisam citu garšu, ja būsiet tālu no mājām un gribēsies ēst. Noderēs arī sātīgas šokolādes. Žāvēti augļi un rieksti palīdz arī ceļojumā mazliet iekost, ja gadās situācija, ka līdz ēdienreizei ir jāgaida, bet ēst gribās jau tagad. Lai izvairītos no nepieciešamības pirms iekāpšanas lidmašīnā iegādāties dārgu dzeramo, paņemiet līdzi sulīgus augļus/dārzeņus kā apelsīnus, mandarīnus, ābolus, burkānus. Citrusaugļus ir grūtāk ēst lidmašīnā, jo tie pārlieku smaržo un paliek daudz mizas. Rupjmaize ir pietiekami sātīga, lai to daudz nevajadzētu un varētu labi paēst, piemēram, rupjmaize ar āboliem ir ļoti garšīgi. Ja plānojat aktīvākas brīvdienas (pārgājiens, pastaigas), lieti noder paķer līdzi katram pa plastmasas glāzei un bleķa karotei. Asus priekšmetus nedrīkst ienest lidmašīnas salonā, tādēļ dakšas un nažus atstājam mājās.

Pirms izlidošanas laicīgi pārliecinieties par pases derīguma termiņu – vai tā strauji netuvojas termiņa beigām. Šāds nepatīkams pārsteigums lidostā būs jau par vēlu. Papildus jauniešiem, kuriem vēl nav 18 gadi, ir īpaši noteikumi par robežas šķērsošanu.

[ad name=”post-hotel”]

Lidojuma laikā

Lidmašīnās kā EasyJet , Ryanair, WizzAir sēdvietas ir maksimāli saspiestas, tādēļ garākiem cilvēkiem ir problēmas ar kāju izvietošanu. Iesaku censties būt pirmajiem lidmašīnā un doties uz lidmašīnas vidusdaļu, kur atrodas 2 rezerves izejas – tur ir izvietoti 6 krēsli katrā pusē, kur platums starp krēsliem ir lielāks, lai nodrošinātu pasažieru izeju avārijas gadījumā. Lai sēdētu šajās vietās jums ir jābūt vismaz 16 gadus vecam, nedrīkst lidojuma laikā glabāt somu pie kājām un jābūt pietiekami apzinīgam, lai avārijas gadījumā jūs varētu palīdzēt citiem – šīs lietas parasti pasaka stjuartes. Par šo iespēju zina daudzi, tādēļ laicīgi iekāpiet lidmašīnas salonā. Negatīvā puse ir skats pa logu –  sēdvietas ir tieši pretī spārnam, redzamība ir mazliet ierobežota.

Lai izvairītos no sliktas dūšas lidojuma laikā, vēlams ir sūkāt skābenās „Laimas” ledenes kā Piparmētru, Starts vai Teātris. Tās palīdz izvairīties no nelabuma sajūtas paceļoties, nolaižoties un arī turbulences gadījumos. Citiem šādos gadījumos palīdz kožļājamā gumija. Dažiem cilvēkiem nelabums var sākties arī krietni pēc lidojuma – it sevišķi lidojot pirmās reizes, cilvēka līdzsvara sajūta var dažādi reaģēt. Ja nāk virsū nelabums, jau lidojuma sākumā ir vērts mēģināt iemigt (pēc pacelšanās), izvairieties no piepūles kā lasīšana. Tāpat arī paceļoties un nolaižoties vēlams skatīties uz priekšu, nevis caur logu uz zemi – šis ir padoms pirmajām reizēm, pēc vairākiem lidojumiem organisms jau būs apradis ar šādām situācijām. Ja cilvēkam ir bailes lidot, tad jāsaprot šo baiļu iemesls – psiholoģiskas bailes vai arī bailes no nebijušas situācijas. Viesnīcas Latvija caurspīdīgais lifts arī ir labs piemērs, kur mēģināt pārvarēt bailes no augstuma maiņas.

Pirms lidojuma un lidojuma laikā vajag pārliecināties, ka jūsu deguna dobums ir tīrs, izšņauciet to, lai gaisa spiediens var normalizēties, savādāk var būt galvas sāpes un nepatīkamas sajūtas paceļoties )nolaižoties) un arī pēc lidojuma var būt īslaicīgi traucēta dzirde vai sajūta, ka ausīs „burbuļo”. Pirms lidojuma slikts miegs, lietots alkohols var ietekmēt lidošanas izturību, lai arī citiem tieši vajag mazliet „ieraut” drosmei, lai varētu lidot.

Drošība ceļojuma laikā

Drošība ceļojuma laikā ir pirmajā vietā, jo mājās palicēji jūs gaida dzīvus un veselus atpakaļ. Šogad pasaulē notikuši daudzi dabas negadījumi – zemestrīces, plūdi, dubļu nogruvumi, negaidīts sniegs. Šīs nedēļas karstā tēma aviācijas nozarē ir Islandes vulkāns, kurš paralizējis lielu daļu Eiropas gaisa telpas. Tas viss ir ietekmējis arī tūristus – strauji nākas mainīt plānus, lidmašīnas nekursē, sliktākajā gadījumā arī nepieciešama ārstēšanās, ja gadījies nokļūt nelaimē. Tieši tādēļ ceļojumu apdrošināšana ir tik nepieciešama dodoties ceļojumā uz ārvalstīm. Tā nav obligāta prasība, bet problēmu gadījumā tā ļoti var noderēt. Ārvalstīs medicīna it sevišķi ārpus Eiropas savienības ārzemniekiem ir dārga un tādēļ ir labi, ja ir apdrošināšana. Jārēķinās, ka var būt gadījumi, kad apdrošinātājs nespēj uzreiz norēķināties ar pakalpojumu sniedzēju un var rasties situācijas, ka jums pašiem sākumā ir jāapmaksā rēķini un pēc tam, atgriežoties Latvijā, tos apmaksās apdrošinātājs. Pats vairāku gadu garumā izmantoju Seesam ceļojumu apdrošināšanu, pērkot internetā un vairāk kā diviem cilvēkiem ir nelielas atlaides. Grūti spriest par citiem pakalpojumu sniedzējiem, bet reiz piedzīvota problēmsituācija tika risināta gana operatīvi ar Seesam starptautisko palīdzības dienestu. Daudzi izlīdzās tikai ar EVAK (Eiropas veselības apdrošināšanas karti), bet tās iespējas palīdzēt ir ierobežotas, salīdzinot ar standarta ceļojumu apdrošināšanu.

Izveidojiet svarīgāko tālruņu sarakstu. Šī lieta ir īpaši būtiska, ja ceļojat grupā, piemēram, ar draugiem. Izveidojiet visu ceļojuma biedru tuvāko radinieku sarakstu ar tālruņa numuriem, lai ārkārtas gadījumā jūs varat viņus sazvanīt. Laikus apkopojiet to kontaktinformāciju, kas jums var būt steidzami nepieciešama ceļojuma laikā: vēstniecība, bankas serviss kartes problēmu gadījumā, viesnīcas tālrunis utml. Papildus ieteicams izveidot pases kopiju, vēlams krāsainu, turēt to nostatus no pases – ja pase pazaudēta vai nozagta, pases kopija palīdzēs ātrāk saņemt pagaidu apliecību. Šādos gadījumos vērsieties tuvākajā Latvijas vēstniecībā vai jebkurā citā Eiropas Savienības vēstniecībā, ja Latvija konkrētajā valstī nav pārstāvēta. Neaizmirsīsim, ka Latvijas pilsonis ir arī Eiropas Savienības pilsonis. Protams, vislabāk, ja šī informācija ceļojuma laikā jums nebūs vajadzīga, bet lieka piesardzība nekaitēs.

Rūpējoties par naudas drošību – vēlams ir izveidot atsevišķu bankas kontu, kurā uzglabāt savus ietaupījumus un šo kontu nepiesaistīt nevienai masājumu kartei. Bankas kartes kontā uzglabājiet salīdzinoši nelielu naudas summu, kura jums ir vajadzīga tuvākajā laikā. Starpkontu operācijas vismaz Swedbank internet bankā varat veikt bezmaksas. Nebrauciet ceļojumā ar bankas karti, kurā atrodas lielas naudas summas – ja karte tiek nozagta vai pazaudēta, tā var tikt ātri iztukšota. Nozaudēšanas gadījumā pirmais solis ir paziņot bankas klientu servisam, ka karti vajag bloķēt – šo nummuru ierakstiet savā mobilajā un arī pierakstiet uz papīra, kur ir minēti svarīgākie numuri. Vēlams līdzi paņemt divas bankas kartes un katru glabāt atsevišķi, ja kāda no tām tiek „aprīta”, nozagta, tad jums jābloķē zaudētā karte, bet varat izmantot otru karti. Atstājiet radiniekiem/draugiem informāciju ar jūsu bankas rekvizītiem, lai vajadzības gadījumā varētu ātri veikt naudas pārskaitījumu.

Ja rodas naudas problēmas, tad pastāv iespēja pārskaitīt naudu ar Western Union palīdzību, piemēram, radinieki vai draugi var ieskaitīt Western Union sistēmā naudu, nodod jums īpašo kodu un ar šo kodu jūs varat izņemt šo naudas summu citā valstī, kur ir pieejams šis pats pakalpojums. Tie ir īpaši gadījumi, kad citas iespējas kā pārskaitījums uz bankas karti nav  iespējami. Latvijā šo pakalpojumu nodrošina Latvijas krājbanka, Hipotēku banka un Latvijas pasts. Ja naudas palīdzība nepieciešama steidzami, ārpus banku darba laika, var vērsties Latvijas vēstniecībā konkrētajā valstī un radinieki savukārt nodod naudu LR Ārlietu ministrijas konsulāro departamentam Rīgā, kuri tālāk izdod naudu vēstniecībā tūristiem. Vairāk par šo iespēju un papildus informāciju varat atrast konsulārā departamenta mājas lapā. Praksē tam ir dažādi ierobežojumi, piemēram, vēstniecībai nav skaidras naudas, ko izmaksāt, jārod iespēja nokļūt līdz vēstniecībai utml. Tādēļ vislabāk ir iespēju robežās sagatavoties pašiem un paļauties uz pašu spēkiem.

Turpmākie padomi ir vērsti uz aktīvā tūrisma ceļotājiem, tie būs mazāk aktuāli kūrortā un pilsētu ceļojumos. Ja ceļojums prasa biežu savstarpējo saziņu, piemēram, pārgājeni, slēpošana, klinšu kāpšana, varat izmantot „walkie-talkie” jeb savstarpējās rācijas (iekš dealextreme.com vairāki piedāvājumi). Iztiksiet bez mobilā tālruņa lietošanas un sakari būs pieejami arī vietās, kur ar tālruņa zonu ir problēmas. Pirms doties ceļojumā, izmēģiniet sarunu tehnikas darbības spējas vēl mājās esot, iespējami simulējot reālos apstākļus. Papildus drošībai noder GPS uztvērējs savienojumā ar mobilo tālruni, ar kura palīdzību nelaimes gadījumā var glābējiem paziņot konkrētas koordinātes, kur jūs atrodaties. Mobilajam tālrunim ir vēlams paņemt līdzi rezerves bateriju, jo tie sliktas zonas gadījumos pastiprināti patērē enerģiju un ierasto 3-4 dienu vietā akumulators var darboties tik 1 dienu.

Šie ir tikai daļa no padomiem, kuri nāk prātā. Ja lasītājiem būs interese un šī informācija būs noderīga, tad papildināšu ar jauniem rakstiem par šo tēmu, kā arī lūkošu atbildēt uz jautājumiem komentāros vai kādā no nākamajiem rakstiem.

[ad name=”post-hotel”]

[nggallery id=2 rel=”lightbox[%GALLERY_NAME%]

5 thoughts on “Palidosim? Ieteikumi ceļotājiem

 1. Pingback: Tweets that mention   Palidosim? Ieteikumi ceļotājiem | Edgars Koroņevskis -- Topsy.com

 2. Artis

  Edgar,
  es sen nebiju tik rūpīgi izlasījis rakstu no sākuma līdz beigām! Paldies, ļoti vērtīgi (lai arī ceļotājs neesmu, bet pirmā reize kādudien pienāks)! Raksti vēl :)

 3. Gatis

  Labs raksts… Lai arī ceļojumi un pārgājieni ir bijuši, pēc šī konstatēju, ka atsevišķiem it kā sīkumiem nemaz uzmanību nebiju pievērsis, bet ja padomā – ja tie noiet greizi, brīvdienas pabojātas.. Kā saka Artis – raksti vēl :)

 4. Pingback:   Lēti lidojumi: aviobiļetes un Ryanair | Edgars Koroņevskis

 5. Aivars

  Paldies par informāciju.Lasu tavus rakstus ik pa laikam un priecājos par tavu prasmi uzrakstīt īsi, kodolīgi un tik saprotami.

Comments are closed.