Domēnvārds briesmās!

Šodien saskāros ar kādu gadījumu, kurā mājas lapas faktiskais īpašnieks nokļuvis situācijā, ka viņa mājas lapas adrese viņam juridiski nepieder. Daudzo gadu laikā šis nav ne pirmais, ne pēdējais gadījums, tādēļ arī top šis raksts, lai mudinātu padomāt domēnu īpašniekus par šo aspektu. Šādi gadījumi veidojas reizēs, kad domēna vārdu reģistrāciju uztic izdarīt mājas lapas izstrādātājam vai hostinga (izmitināšanas) pakalpojumu sniedzējam un tas nereģistrē pasūtītāja kontaktpersonu kā domēna administratīvo kontaktpersonu. Rezultātā – apdraudēta brīva piekļuve domēna vārdam. Kad slēdz sadarbības līgumu, tad visi ir draugi un par iespējamo līguma laušanu, sadarbības pārtraukšanu nedomā, bet tieši šis ir īstais brīdis, lai par to laicīgi padomātu un aizstāvētu savas intereses jau no paša sākuma. Ja nākas šķirties vai pakalpojuma sniedzējs vienkārši pazūd, tad var rasties konfliktsituācija par domēna vārda piederību – šādi gadījumi tālāk tiek risināti iesaistot Nic.lv un vajadzības gadījumā arī tiesvedība.

Katrs pats var pārliecināties par sava domēna kontaktinformāciju nic.lv mājas lapā. Turklāt pārliecinieties, ka pie administratīvās personas informācija ir pilnībā jūsu, nevis uzņēmuma nosaukums un e-pasts ir palicis dns@manshostings.lv. Tehniskā kontaktpersona savukārt ir tiesīga veikt dažādas tehniskās izmaiņas, kas ir saistītas ar domēnvārdu. Pakalpojuma sniedzējus (izstrādātājus, hostinga sniedzējus, iekšējā IT nodaļa) var norādīt šajā sadaļā, tomēr lieki šīs tiesības ārpus organizācijas piešķirt nevajag. Ja domēnvārda maiņas ir reta lieta organizācijā, vēlams to veikt pašiem, sekojot līdzi norādēm no pakalpojuma sniedzēja puses.

Daļai organizāciju būtiski ir reģistrēties nic.lv lietotāju sistēmā, lai vajadzības gadījumā varētu veikt izmaiņas iespējami ātri, pārvaldīt savus domēnus, piemēram, gadījumos, ja jūsu esošais hostinga sniedzējs dažādu iemeslu dēļ ilgstoši nedarbojas un nākas mainīt serveri  vai NS ierakstus. Nic.lv noteikumi paredz, ka klientu portālā veiktās izmaiņas stājas spēkā 30 minūšu laikā, savukārt rakstisks un e-pasta iesniegums var tikt apstrādāts līdz trim darba dienām!

Domēnvārdu aizsardzība

Līdzīgi kā ar jebkura zīmola aizsardzību Internetā, arī domēnvārdus vajag rezervēt laicīgi, pirms jebkādu publisku aktivitāšu publiskošanas. To labi ilustrē kāds gadījums ar bārdu – 2001.gadā Parex banka izsludināja konkursu par internetbankas nosaukumu. Paldies Delfiem, kuri arvien ir atrodami google un varu dalīties gan ar saiti, gan arī palasīt komentārus, kurus iepriekš neesmu lasījis. Uzvarēja nosaukums digi.lv, tomēr bija kāda liktenīga kļūda – šī adrese tika nebija piereģistrēta rezultātu paziņošanas brīdī un to ātri vien reģistrēja kāds cits – kā vēsta leģendas – citas bankas cilvēks (šo šodien apstiprināja delfi komentāri). Parex banka izlīdzējās ar subdomēnu: digi.parex.lv Līdzīgi kāds paķēra etalons.lv, turpinās tiesvedība par positivus.lv.. šis saraksts turpinātos vēl diezgan gari.

Papildus pamatdomēnam ir ieteicams iegādāties arī populārākos starptautiskos domēna vārdus – tie nemaksā tik daudz, lai nenodrošinātos ar tiem, piemēram, .com domēns uz gadu maksā ap 5 Ls, pagarinot mazliet dārgāk. Ja uzņēmums ir mazs, tad ārzemju domēnvārdu sagrābšana varētu būt mazāk satraucoša, tomēr uzņēmumiem, kuri strādā arī ārpus Latvijas, tas noteikti ir nozīmīgāk. Katram pašam izvērtēt, kāds ir nepieciešamais aizsardzības līmenis.

2 thoughts on “Domēnvārds briesmās!

  1. temp

    Jā, šis ir aktuāli. Pats tagad esmu nesaprašanā… gribu piereģistrēt 1 interesantu domēnu (maz zināms starptautisks ccTLD) caur specifisku reģistrētāju konkrētā ārvalstī. Problēma tāda, ka viņi “pa tiešo” ar mazajiem klientiem (1 domēns) nestrādā, bet visu dara tikai caur oficiālajiem reselleriem. Nez.. kaut kā man reģistrācija caur reselleri nevieš uzticību rakstā minēto iemeslu dēļ… tā kā WHOIS dati konkrētam ccTLD ir slēpti, tad pārbaudīt jau arī nevar, ko tas resellers būs savadījis par domēna piederību…

  2. Kaspars

    Interesants raksts. Daudz ko varētu vēl pakomentēt un arī papildināt. Pats galvenais būtībā, lai domēna vārds netiktu reģistrēts uz tās personas vārda, kas veic domēna vārda reģistrāciju, bet gan uz tās personas vārda, kas REĀLI LIETOS un ir reālie domēna vārda lietotāji. Piemēram, firma SIA “Kautkāds nosaukums” palūdz sava darbinieka paziņam Vasjam Pupkinam piereģistrēt domēna vārdu kautkadsnosaukums.lv, bet Vasja Pupkins kā domēna vārda lietotāju norāda nevis SIA “Kautkāds nosaukums”, bet gan sevi – Vasja Pupkins. Tā rezultātā NIC vispār nav ne jausmas, ka domēna vārda lietotājs reāli ir SIA nevis fiziska persona, kā arī pati firma nezin, ka tagad Vasja Pupkins kaut kad var mierīgi šo domēna vārdu “paņemt sev” (uzlikt savu mājas lapu) vai pārdot citam (citai konkurējošai firmai).

    “savukārt rakstisks un e-pasta iesniegums var tikt apstrādāts līdz trim darba dienām!” – parasti tā ir viena diena!

Comments are closed.