Studentu uzņēmējdarbības forums

Vakar, 10.aprīlī, piedalījos Studentu uzņēmējdarbības forumā, kas notika Rīgas Ekonomikas augstskolā. Par galveno mērķi bija izvirzīts diskutēt par tehnoloģiju lomu un nozīmi uzņēmējdarbībā. Forums bija paredzēts pāris stundas, tomēr mani ieinteresēja plānotā paneļdiskusija un arī plānoto runātāju piedalīšanās. Kā galvenais šī foruma atbalstītājs bija Microsoft un visas no tā izrietošās sekas.
Gatavojoties forumam un krāmējot somu, nevarēju steigā atrast piemērotu pierakstu bloknotu un naivā cerībā domāju, ka organizatori reģistrācijas brīdī piešķirs kādu bloknotu, pierakstu lapas – diemžēl nekā. Ak, naivums manos gados, laikam vairs nav modē papīra pieraksti. Foruma laikā novērojumi liecināja, ka neesmu vienīgais, kurš raksta uz mācību izdrukām, jo arī citi veica piezīmes uz dažādām lapiņām. Arī izdales materiāli pie reģistrācijas bija vien 2 lapas: programma un pasākuma novērtējuma lapa. Pēdējo aizpildot un atdodot pasākuma rīkotājiem, varēja iegūt savā īpašumā glīti noformētu disku, tomēr tajā ir tikai trīs prezentācijas pdf formātā un kaudze ar Microsoft reklāmas materiāliem.

Foruma runas

Tās nebija garas (aptuveni 15-20 minūtes katra) un runātāji nebija arīdzan daudz. Ievadrunu teica Rīgas Ekonomikas augstskolas rektors Anderšs Pālzovs – nekā būtiska, tāda kā iesildīšanās. Solītais ekonomikas ministrs Gerhards neieradās, viņu aizvietoja EM pārstāvis Andris Liepiņš. Rezultātā gana sausa runa, citāti no lapas un nulle acu kontakts ar auditoriju. Liepiņš daudz un vareni runāja, pieminēja zinātnes augsto attīstību Latvijā, vienīgi rodas jautājums, kāda ir valsts attieksme pret zinātniekiem un zinātni kopumā? Vienīgais gandarījums, ka tika pieminēta un izcelta būtiska lieta, kuru cenšas īstenot valsts – uz zināšanām balstītas ekonomikas attīstība. Latvija vēl nav tikusi galā ar pirmo mājas uzdevumu – informācijas sabiedrības izveidošana, tādēļ līdz zināšanu sabiedrībai ir tālu. (Uzrunu starplaikā Microsoft reklāmas klipiņi, rada sajūtu it kā skatītos pasākumu televīzijā, kur starp vērtīgām lietām rāda reklāmas.) Saistošākā foruma gaitā bija Microsoft Europe prezidenta Jana Mulfaita prezentācija. Pirmkārt, jūtams, ka auditorijas priekšā uzstājas pieredzējis orators: runa ir pārdomāta, runas veides drošs un pārliecināts. Otrkārt, prezentācijas saturs bija ar interesantām domām un viedokli. Pirmo reizi dzirdēju jaunvārdu “Chindia” (apvienojot Ķīnas un Indijas vārdus), lai nodēvētu šo jauno globālās ekonomikas spēku. Iepriekš nedzirdēta bija prognoze par to, ka turpināsies pašreizējā tendence, ka uzņēmēji atgriežas no ražošanas Ķīnā atpakaļ uz Rietumiem, jo tehnoloģijas attīstās un tās visizdevīgāk ir realizēt tuvāk patērētāju tirgum un darbaspēka tirgus spēlē mazāku nozīmi, toties pieaug transporta izmaksas, kas neļauj piegādes no Ķīnas veikt tik efektīvi kā iepriekš. Nākamais runātājs “Microsoft Latvija” vadītājs Sandis Kolomenskis īsumā iepazīstināja ar Microsoft veiktajām aktivitātēm un sniegtajām iespējām, kuras Microsoft piedāvā citiem uzņēmumiem, piemēram, Inovāciju centrs Rīgā. Saistošāka bija Microsoft Latvija biznesa attīstības un mārketinga vadītājas Daigas Trumpes prezentācija, kurā viņa klāstīja par vērtību maiņu mūsdienu uzņēmējdarbībā – par galveno resursu kļūst cilvēki, cilvēkiem pielāgota darba vide. Zināmas patiesības un bik tomēr gribējās vairāk praktisko daļu.

Paneļdiskusija

Paneļdiskusijā piedalījās Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidents un LMT prezidents Juris Binde, “If Latvia” valdes priekšsēdētājs Andris Morozovs, “Baltic Discovery” izpilddirektors Jurģis Sedlenieks un “Novitus” valdes loceklis Kaspars Vītols. Diskusijas laikā arī bija daži interesanti piemēri, tomēr par zināšanām tika runāts ļoti vispārīgi – vajag vajag, bet nekā konkrēta. Mani interesējošā zināšanu pārvaldība tika pieminēta tikai vienreiz, kad “Novitus” (strādā ar e-apmācības risinājumiem) pārstāvis Kaspars Vītols ieminējās par e-apmācības nozīmi zināšanu pārvaldībā.

Beigas un secinājumi

Izvērtējot pasākumu, nepamet sajūta, ka tas vairāk bija Microsoft ķekša pasākums nevis mērķtiecīga diskusija – apspriežamais jautājums bija tik plašs, ka neizdevās rast skaidras atbildes uz sākumā izvirzītajiem jautājumiem: sausais atlikums vien ir tāda kā parunāšana, bez iespējām turpināt šo diskusiju. Uz šo īso forumu bija ieradies pats Microsoft Europe prezidents un viņa prezentāciju vēlētos daudz plašāku, jo tāda ranga speciālistu runas bieži nesanāk uzklausīt. Jebkurā gadījumā vēlētos pateikt paldies foruma organizatoriem – tādus pasākumus nav nieka lieta organizēt, tomēr mazuma piegarša palika. Atliek vien cerēt, ka pārējiem foruma dalībniekiem tas būs bijis kā aizdedze ideju realizācijai un jauno zināšanu izmantošanai.