RSS kā standarts?! Vērtēju jauno Diena.lv

RSS iconValsts un pašvaldību mājas lapu izstrādi nosaka Ministru kabineta noteikumi “Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā“. Šie noteikumi manā skatījumā jau to publicēšanas brīdī bija mazliet novecojuši, tomēr viena būtiska lieta, kuru vēlētos šajos noteikumos redzēt ir obligāta RSS barotnes prasība. Šis valsts iestāžu standarts nodrošinātu aktīvāku informācijas pieejamību mājas lapu lietotājiem un arī savstarpējo informācijas apmaiņu starp mājas lapām, piemēram, Labklājības ministrija vienuviet varētu apkopot ziņas no tās institūcijām. Gribētos, lai arī valsts iestādēm ir modernas un standartiem atbilstošas mājas lapas, nevis ieviest to brīdī, kad jau ir par vēlu.

Diena.lv logoLīdzās RSS jautājumam atcerējos faktu, ka nesen atklātā jaunā Diena.lv daudzviet tika kritizēta par to, ka nav pieejams RSS, tomēr acīmredzot pašā sākumā viņiem bija svarīgākas lietas, ar ko tikt galā. Pašlaik ir publicētas un pieejamas daudz RSS barotnes: Bizness, Tautas balss u.c. Šobrīd norāde par to ir tikai acīgākajiem: pie pārlūkprogrammas adreses, varbūt arvien tas tiek testēts. Gribot negribot līdz ar RSS apskatu, nākas iedziļināties mazliet arī jaunajā Diena.lv. No pieredzes zinu, ka lielu projektu izstrāde un vadība ir smags darbs. Portāla izstrādātāji ir pelnījuši tikai labus vārdus par ieguldīto darbu un arī rezultāts manā skatījumā ir labs, tomēr ir dažas lietas, kuras vēlētos izcelt.

Klaiņojot pa Diena.lv, neizdevās atrast visus blogus vienkopus, tie ir paslēpti tagad zem sadaļām – varbūt nespēju atrast, bet kaut kur ir? Otrs ‘pārsteigums’ bija no galvenās navigācijas sadaļas TirgusDiena tiku aizmests uz pilnīgi citu mājas lapu, tomēr tai pašā logā, nekādas norādes par to, kā tikt atpakaļ uz Diena portālu. Nekas cits neatliek – poga Back. Man kā lietotājam ļoti nepatīk, ja no navigācijas izvēlnes piepeši ir brīnumi kā šis. It kā sīkums, bet šādas lietas mēdz sakrāties.

Par satura blokiem “Vērtētākie komentāri” un “Pēdējās lietotāju aktivitātes”: būtu interesanti redzēt statistiku, cik daudz cilvēki to izmanto, jo šie komentāri ir bez norādēm par rakstu (bez konteksta), tādēļ lielā mērā tā ir kā laimes spēle. Komentāru saites gan ved uz pašu rakstu, nevis uz pašu komentāru – tas mazliet savādi, jo tad vajadzīgais komentārs man pašam ir jāmeklē. Daudzviet komentārs it kā ir pievienots, rādās pie virsraksta komentāru skaits, tomēr pašus komentārus apskatīt neizdodas – varbūt notiek šo komentāru pārbaude? Vienlaikus pie Pēdējām lietotāju aktivitātēm tas parādās – mulsina.

Dikti netīk raksta lapas noformējums: bilde ir pa pusekrānu, aizsedzot ziņas virsrakstu. Pēdējais ir nākamais kritikas upuris – tas ir boldā un daudz par lielu. Šeit ieteiktu izvēlēties piemērotāku fontu par Tahoma – izmēģinām pielietot Arial vai Georgia failu un rezultātā redzam acij daudz tīkamāku tekstu, nevis masīvu melnas krāsas bloku. Raksta satura daļā labajā pusē redzams balts tukšums – nav skaidrs, kas tur bija paredzēts.

Mazliet tehnisks novērojums: Diena.lv mājas lapas ielāde (veroties ar FireBug) gan sākumlapās, gan iekšlapās ir aptuveni 50-58 sekundes. Ieteiktu mājas lapas izstrādātājiem pavērot šo faktu, jo daudzās statistikas sistēmas un ārējo resursu ielādes traucē normāli ielādēt lapas pamatsaturu. Tur noteikti ir darbs pie ielādes optimizācijas.

Daudzi autori (CooLynX, Uldis Zariņš, Maksims Berjoza, Arturs Mednis) jau paspējuši izteikt viedokli un piezīmes par jauno Diena.lv, neplānoti arī es mazliet ‘paķidāju’ (šķiet, ka šis vārds ieies folklorā tieši uz mājas lapu un blogu izvērtēšanu) šo resursu. Vienlaikus varu teikt, ka Diena.lv iet uz šo jauno Internet modeli – lietotāju/apmeklētāju veidots saturs līdzās žurnālistu saturam. Vismaz šo modeli viņi aktīvi cenšas veidot ar reklāmas kampaņas palīdzību – jāatzīst, ka vismaz manā redzējumā, viņi ir pirmie, kas šādu lietotāju iesaisti satura veidošanā reklamē tik plaši.

Dzīvosim un redzēsim, kā attīstīsies projekts, tomēr viens ir skaidrs – neviena cita nozare neattīstās tik strauji kā Internet mediji un Internet tehnoloģijas kopumā. Baisi, ne tā?

9 komentāri par “RSS kā standarts?! Vērtēju jauno Diena.lv

 1. Papuass

  Iekomentēšu šeit, gan jau kāds no diena.lv lasīs: Ar noklusētajiem Ubuntu Linux fontiem galvenā izvēlne sabrauc 2 rindās. Ar lietotāja CSS palīdzību samazināju fontu no 14 uz 13 px un viss salīda vienā rindā.

  Nevar saprast, vai blogi ies kopā ar ziņu RSS, vai tomēr ne.

 2. Edgars Koroņevskis Raksta autors

  Papuass izteica labu domu: tas būtu tikai normāli, ja katram blogam būtu arī savs RSS. Vismaz pašlaik to neredzēju ne pilnajā sarakstā, ne arī pie atsevišķa bloga. Blogu lasītāji šķiet vispār ir prasīgi cilvēki, kuriem vajag uzreiz arī RSS. Varētu to izteikt sauklī: Dod RSS vai es par tevi aizmirsīšu – rss kā draudzīga saite tā teikt :)

 3. Edgars Koroņevskis Raksta autors

  par apmeklētāju veidotu saturu: tas viss atspoguļojas Tautas balss sadaļā: http://diena.lv/lat/tautas_balss Tur lietotāji var iesūtīt savas ziņas, attēlus, nejēdzības un daudz ko citu. Vienlaikus drukātajā versijā ievēroju, ka Diena aicina tās elektroniskās versijas lielākos komentētājus (rakstītājus) veidot pašiem savus (“tautas”) blogus.

  Par to BETA būšanu: tur ir tas internet tehnoloģiju attīstības posts – izstrāde netiek līdzi tehnoloģijām, kaut ko pilnībā pabeidz un tas jau ir novecojis. Pati izstrāde, plānošana arī tik daudz laika aizņem, ka tā līdz galam kaut ko pabeigt nav iespējams – nemitīgi uzvar laika faktors: pienāk gala termiņš, kuru vairs nu nekādi nevar atlikt, tad nu nākas labot kļūdas un veikt testēšanu on-the-fly. Lielākā daļa web2.0 izstrādājumu sevi apkarina ar zīmīti Beta – jo reāli viņi ar to rēķinās, ka nav pieredzes vēl uzreiz izveidot pilnībā funkcionējošu mājas lapu, tādēļ lai mazinātu naidu un karstus komentārus, vienkārši pasaka, ka tā viņiem arvien ir BETA un ka kļūdas, labojumi ir ikdienas lieta.

 4. Sapnis

  Sapnis, reiz sapņoju sapni, ka visu valsts iestāžu iepirkumi ir salikti RSS un kādā vietnē visu iepirkumu kopējais RSS. Sapnis, reiz sapņoju, ka valsts iestāžu lapās jaunumi ir salikti RSS un visu šo RSS apkopojums ir RSS, kurā var saprast , Kas Notiek Latvijā. Sapnis. Tad pamodos no sapņa, un redzēju, ka IUB lapā sadaļā Publiskie iepirkumi (http://www.iub.gov.lv/iub/ads_all/?cat=862) nav meklētāja. Lapas meklētājs iepirkumos nemeklē. Smalki, gudri. Daudzi jo daudzi nezina, kas ir RSS. Ir jāveic izglītojošs darbs.
  P.S. Ja visi lietos RSS kā būs ar reklāmu? Aiaiai.

 5. Edgars Koroņevskis Raksta autors

  Sapnim: Tavu sapni reiz sapņoja arī Jurģis Ķiršakmens: http://viedoklis.wordpress.com/2006/07/18/publiskie-iepirkumi-un-rss/ Skaidra lieta, ka valsts iestādēm vēl tāls ceļš ejams līdz lietotājam ērtai funkcionalitātei – bieži informācija ir tik formāli publicēta, ka klāt tikt ir grūtības. It kā pašiem masu medijiem vajadzētu veikt šo izglītojošo darbu, vienlaikus Diena nav publicējusi ne pušplēsta vārda par RSS, tā izmantošanu un iespējām, varbūt vēl tikai nākotnē būs.
  Arī caur RSS var izvietot reklāmu – to tu vari redzēt nekur.lv, kur vairākiem ierakstiem ir automātiskā reklāma klāt. Satura autoriem nākas un nāksies pilnīgi noteikti meklēt citus veidus, kā saņemt samaksu par šo saturu un tā veidošanu. Tas nenoliedzami ir liels izaicinājums.

 6. Pingback:   Diena.lv: auditorijas iesaistes lietderība | Edgars Koroņevskis

Komentāri ir slēgti.